درباره‌ی کارگاه نگارش متون تخصصی هنر

 

استاد: شهرام زعفرانلو

کل دوره: دو ترم
طول هر ترم: ۶ جلسه ۲ ساعته

شهریه هر ترم: ۴.۰۰۰.۰۰۰ ریال

لینک فرم ثبت‌نام

 

 

آموزش و تمرین عملی نگارش انواع متون تخصصی هنر

 

  • کمبود تحقیق و مطالعات عمیق در زمینه‌ی هنر در روزگار حاضر چشم‌گیر است و تاسف‌بار. بودجه‌های اختصاص یافته ناچیز می‌نماید و روند و ساختار تحقیق و پژوهش معیوب است و ناکارآمدی عناصر پژوهش به ویژه برخی پژوهشگران ناتوان، لطمه‌های جبران‌ناپذیر و بلندمدتی را بر بدنه‌ی علمی-هنری جامعه وارد کرده و خواهند کرد.
  • گستره‌‌ی هنر نیازمند چتر پژوهشگری است تا هم هنرمندان به درون‌مایه و اثرات آفرینش‌های هنری‌شان پی برده و بیشتر تعمق و تدبر کنند و هم مخاطبین با کارکردهای فرهنگی و اجتماعی هنر و اثرات آن بر رابطه‌ی میان هنرمند و مخاطب واقف شوند.
  • تربیت و آموزش نیروی انسانی، بی‌شک به قوام بنیان‌ها و زیرساخت‌های عرصه‌ی هنرآفرینی و پژوهش، به عنوان ارزشمندترین بخش آن، کمک خواهد کرد. ارتقا کیفیت آموزش و تغییر در متد و روش‌های کلیشه‌ای که فاقد اثربخشی بالنده‌ای است و آموختن «دیگرگونه دیدن» و «دیگرگونه آفریدن»، قطعا راهگشا و مثمرثمر خواهد بود.
  • دانشجویان هنر (در اغلب رشته‌ها)، به دلیل عدم ثمربخشی دروس تحقیقی و پژوهشی در دانشگاه‌ها و کم‌لطفی برخی همکاران، در دو زمینه همیشه دچار موانع و تصلب می‌شوند:
    • نحوه‌ی نگارش یک متن گویا و تاثیرگذار
    • نحوه‌ی نگارش متون تخصصی هنری
  • در این دوره سعی وافر دارم تا دانشجویان و هنرجویان گرامی، به شکلی عملی و کاربردی، ابتدا در نگارش یک متن عمومی در خصوص موضوعات هنری تبحر یافته و سپس در زمینه‌ی متون تخصصی و آکادمیک با چیره‌دستی و قاعده‌مندی به نگارش بپردازند.

 

* شامل مباحث:

ترم اول

۱) مقدمات نگارش متن و ارتقا توانایی در نوشتن: نگارش متن تحلیلی یک اثر هنری

 

۲) مقدمات نگارش متن و ارتقا توانایی در نوشتن: نگارش استیتمنت هنری

 

۳) نگارش مقالات ژورنالیستی در زمینه‌ی هنر: نگارش مقاله‌ی منتقدانه در زمینه یک اثر هنری

 

ترم دوم

۴) نگارش مقالات علمی – ترویجی در زمینه‌ی هنر: نگارش یک مقاله‌ی علمی – ترویجی بر یک تحول هنری

 

۵) نگارش مقالات علمی – پژوهشی در زمینه‌ی هنر: نگارش یک مقاله‌ی علمی – پژوهشی بر اثر هنری بر اساس یک نظریه‌ی هنری

 

۶) نگارش پایان‌نامه‌های دانشگاهی در زمینه‌ی هنر: نگارش یک پروپزال دانشگاهی در زمینه‌ی یکی از رشته‌های هنری

 

بازگشت به صفحه کلاس‌ها

 


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/artartir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/artartir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279