art,  سینما

نقدی بر فیلم مکس دیوانه: جادهٔ خشم Mad Max: Fury Road

کارگردان: جرج میلر

تهیه‌کننده: داگ میتچل، جرج میلر، پی.جی. ووتن

نویسنده: جرج میلر، برندن مک‌کارتی، نیکو لاتوریس

بازیگران: تام هاردی، شارلیز ترون، نیکولاس هولت، هیو کیز-برن، رزی هانتینگتون وایتلی، رایلی کیئو، زو کراویتز، ابی لی کرشاو، کورتنی ایتون

موسیقی: جانکی ایکس ال

فیلم‌برداری: جان سیل

تدوین: مارگارت سیکسل

مدت: ۱۲۰ دقیقه

کشور: استرالیا و ایالات متحده

زبان: انگلیسی

بودجه: ۱۵۰ میلیون دلار

جوایز اسکار: نامزدی در ۱۰ رشته و برنده در ۶ رشته‌ی بهترین تدوین صدا، بهترین صداگذاری، بهترین طراحی صحنه، بهترین گریم و آرایش مو، بهترین طراحی لباس، بهترین تدوین

فیلمی اکشن و چهارمین قسمت از سری فیلم‌های مکس دیوانه است که داستان آن دربارهٔ مکس روکاتانسکی (تام هاردی) که به نیروهای ایمپریتر فیوروسا (شارلیز ترون) می‌پیوندد تا طی تعقیب و گریزهای متوالی جاده‌ای از دست رهبر شروری به نام ایمورتان جو (هیو کیز-برن) و نیروهایش فرار کنند. داستانی کلاسیک و سرراست درباره شررات و دنائتی سمبلیک از روابط انسانی و اوج رذیلت‌های بی حد و حصر در برده‌داری فوق مدرن، که به دلیل قرارگیری در ژانر اکشن از ابتدا تا انتها سرشار از حادثه و درگیری‌های خشونت‌بار است. خشونت‌های فیلم غیرقابل پیش‌بینی و جذاب می‌نماید. گریم‌، لباس و صحنه‌پردازی‌، جهانی از عضله و آهن را به نمایش می‌گذارد که حتی مشمئزکننده اما چشم‌گیر است. مخاطب تا پایان با این شرایط پرتنش اجازه نفس کشیدن نمی‌یابد و هر لحظه حادثه‌ای نامتعارف را نظاره‌گر است.

پیرنگ فیلم در سکانس‌های ابتدایی ما را به یاد داستان فیلم رنگو و لاک‌پشتی می‌اندازد که با سیطره بر آب، مردم شهر را استثمار می‌کند و قدرت‌مندانه انسان‌ها را وادار به اطاعت‌پذیری و خرافه‌گرایی می‌سازد. اما روند داستان در قهرمان‌پروری برخلاف داستان رنگو و داستان‌ها مشابه، دارای دو قهرمان هم‌طراز است. قهرمانی یا قهرمان‌هایی گریزپا که در سفر خود در برخورد با ضدقهرمان داستان، او را از بین می‌برند و در نیمه دوم به قلمروی که از آن گریخته‌اند بازمی‌گردند و به جای احیای جامعه و مردم، و بازی نقش مصلحی خیر‌خواه، در جایگاه شرور قصه می‌نشینند.

در رنگو قهرمان از بطن جامعه دون‌پایه برمی‌خیزد و بر اثر اشتباهاتی مسیری را لاجرم طی می‌کند که از او قهرمانی ناخواسته و ناجی می‌سازد. اما رنگوی آفتاب‌پرست دیگر به جای لاک‌پشت بدجنس نمی‌نشیند.

این نگاه نامعمول فیلم مکس دیوانه به تقابل خیر و شر، به گونه‌ای است که نمی‌توان مابین آن دو خط‌کشی و تفکیک آشکاری قائل شد. آدم‌های خوب و بد داستان همه در پی کسب قدرتند و معیار خاصی برای خوب و بد تلقی کردن آدم‌ها وجود ندارد. این مهم نه از طریق کنش، بلکه به واسطه‌ی امکانات سینمایی از جمله گریم و همراهی بصری مخاطب با قهرمانان امکان‌پذیر می‌شود. علاوه بر این قرار دادن چند زن آسیب‌پذیر در ماشین جنگی قهرمان‌های داستان بهانه‌ای است تا حس ترحم و همراهی بیننده را برانگیزد. اما عدم شخصیت‌پردازی عمیق در مورد زنان، رسیدن به این هدف را ناممکن می‌سازد و اثری ناتوان عرضه می‌کند که حوادث و جلوه‌های صوتی و بصری بیش از سایر عناصر دراماتیک جلب‌توجه می‌نماید.

نکته بارز و کلیشه‌ای فیلم، ارائه شرایطی غیرطبیعی از زنان است. زن قهرمان فیلم که تمرد می‌کند و می‌گریزد و زنانی که در ید قدرت شخصیت منفی فیلم هستند و به واسطه‌ی زن قهرمان قرار است نجات یابند و گروهی از زنانی که در منطقه‌ای خاص و با چهره‌هایی شرقی موتورسوارانی جنگجو به شمار می‌روند. این سه نوع زن برای دستیابی به استقلال و رهایی از ستم‌ مردان در تلاشند. این زنها یا بر اوضاع و احوال موجود آگاهند و به جنگ و گریز مشغولند و از ظواهری مردانه برخوردارند یا زنانی جذاب و زیبا هستند که برای حرمسرای ایمورتان‌جو وظیفه‌ی زایش و التذاذ را عهده‌دار شده‌اند. شخصیت‌پردازی مردان نیز در سطح می‌ماند و اندام و زبان بدن است که همانند مسابقات کشتی کج با همراهی تکنولوژی صنعتی و افسارگسیخته بیانگر است. بیانگر چهره‌ی جدید از مدرنیته‌ی خشونت‌گرا و قدرت‌مداری وحشیانه در زمینی فاقد طراوت و سرسبزی مورد انتظار.

قرابت عجیب و تصادفی! پیرنگ فیلم با شرایط ایجاد شده توسط گروه‌های افراطی در منطقه خاورمیانه، نخستین تصوری است که در ذهن مخاطب برای انطباق شرایط فانتزی درون فیلم با واقعیت‌های سیاسی و نظامی موجود در خارج از فیلم شکل‌ می‌گیرد. بازنمایی افراط‌گرایی ضدانسانی دیروز نازی‌ها و امروز داعشی‌ها از جمله کارکردهای فیلم “مد مکس” است و هشداری است در زمینه قربانی شدن کلیت احساسات و عواطف بشری در روند الیناسیون (از خودبیگانگی) به واسطه انواع و اقسام سلاح‌های غیرمتعارف جنگی و ساخته دست بشر. به واقع در صحنه‌ها و لحظاتی از فیلم به مدد ترکیب‌بندی و تقارب رنگ‌ها حتی نمی‌توان مابین آدمها و ادوات و ماشین‌های جنگی تفاوتی قائل شد. در پایان آنچه در ذهن می‌ماند سرعت و قدرت بی‌مهابا در شرایط مالیخولیایی است که ممکن است جهان در آینده گرفتار آن شود.

 لینک مطلب در خبرآنلاین

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/artartir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/artartir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279