art,  نقاشی

تحلیلی بر مجموعه آثار (طراحی و نقاشی) مارک تنانت Mark Tennant

عمده کارهای تنانت، نقاش کانادایی، چه طراحی‌ها و چه نقاشی‌ها، مبتنی بر تکنیک سایه روشن است.

در طراحی‌ها با استفاده از ذغال و مداد کنته و در نقاشی ها با رنگ روغن توانسته سایه روشن‌هایی با بکارگیری تونالیته رنگها بیافریند که به خوبی حرکات اندام سوژه‌ها و زنده بودن‌شان را بازنمایی کند.

حالات بدنها ماهرانه احساسات درونی آدمها را بروز میدهند و حس قرابت و نزدیکی را در مخاطب بوجود می‌آورند. 

اغلب سوژه‌های تنانت را زنان تشکیل می‌دهند. شاید دلیلش آن است که زنان به نسبت مردان از وجوه احساسی بیشتری برخوردار بوده و حتی به دلایل فرهنگی و اجتماعی درون‌گراتر هستند. پس انتخاب زن آن هم با اندامی برهنه میتواند مخاطب را برای کشف رازها و احساسات زنانه ترغیب نماید.

علاوه بر این وجه مشترک اغلب آثار تنانت، نگاه‌ها و حالت‌های محزون و متفکرانه آدم‌هاست. کمتر سوژه‌ای لبخند می‌زند و یا اگر جزئیات چهره‌اش نمایان است، شاداب نشان داده شده است.

 

 

برخی از فیگورها بدون جزئیات چهره هستند و برخی واجد جزئیات. نقاش در چهره‌های بدون جزئیات هم نگاه ما را به اندام معطوف می‌دارد و هم با ابهام‌آفرینی در چهره، مرموز بودن اشخاص و در کنار آن مسخ‌شدگی بر اثر شرایط را به ظهور می‌رساند.

غلظت و شدت رنگ در مناطقی از بدن به خصوص چهره‌های آشکار شده، بیشتر جلب توجه کرده و حس گرمتری را بروز می‌دهد.

برهنگی اندام‌ها به هیچ وجه، خاصیتی اروتیک و جنسی نداشته و صرفا آنچه را که عکاسی و یا سینما نمی‌تواند به عنوان جذابیت‌ نادیده بیانگارند را منها می‌کند و نه تنها بیانگرانه روحیات و محسوسات درونی زنان را عرضه می‌دارد بلکه ما را برای دستیابی به شخصیت افراد به دقت و تامل وا‌می‌دارد.

دیدگاه‌ها برای تحلیلی بر مجموعه آثار (طراحی و نقاشی) مارک تنانت Mark Tennant بسته هستند

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/artartir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/artartir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279